Aukciós tétel adatai
Budapest, [1942], Magyar Repülő Sajtóvállalat-Stádium Sajtóvállalat Részvénytársaság kiadása (Stádium Rt., Bp.), 162 p. + [8] t.: ill.
Aukciós jelenlegi tétel részletes leirata
Első kiadás. A Repülő Ember c. sorozatban megjelent mű. I. kötet.
Harcok az orosz égen. Írta: Tomor László százados.
A M. Kir. Honvédelmi Miniszter 145.554/ELN.30.-1942. rendeletével engedélyezte. Szerzői előszóval, dátumozott fejezetekkel, szövegközti, fekete-fehér, feliratos, eredeti háborús fotóanyaggal gazdagon kiegészített kötet. Nyomtatta Stádium Rt. Budapesten.
Kiadói félvászon kötésben lévő példány felirat nélküli, a M. Kir. Légierő emblémájával ellátott, dupla keretes címfedéllel, feliratos könyvgerinccel, hátlapon a nyomda és a kiadó feltüntetésével, hiánytalan, megőrzött, gyűjtői állapotban, feliratos, színes, tematikus illusztrációval ellátott, kiadói borítófedélben.
A kötet szerzője Tomor László (1909-1996) magyar repülőtiszt (harci pilóta, százados, századparancsnok). Tevékenyen részt vett a II. világháború légi harcaiban, amiről könyvet is írt. A légi harcokban való bátor és sikeres tevékenységét felettesei többször is kitüntették.
A kötet szerepel a Magyar Ideiglenes Nemzetgyűlés által 1945/1946-ban összeállított „Fasiszta szellemű, antidemokratikus és szovjetellenes sajtótermékek I-II.” címmel megnevezett zárolt könyvek tételes és hivatalos listáján.
Előszó
A bolsevista Oroszország elleni háború új lángra lobbantotta magyar fajunk katonai erényeit. A magyar hazáért, a magyar faj jövőjéért váló küzdeni vágyás harcos szelleme friss erővel járja át a nemzetet. Új vágy hevíti a magyar lelkeket, hogy a tudatosabbá vált áldozatkész hazaszeretetben összeforrva szolgáljuk nemzetünket.
A tettekben átélt hazaszeretet és az igaz magyar katonaszellem sugallta ezt a könyvet is.
A könyv szerzője vadászrepülő századával részt vett az 1941. évi oroszországi hadjáratban. Százada kiváló eredményekkel állta meg helyét a harcokban. A hős vadászpilóták áldozatra kész kötelességtudástól vezérelve működésükkel a szövetséges hatalmak előtt is elismerést és megbecsülést szereztek a magyar repülő fegyvernemnek. Mint volt ezredtársaimra is, büszkén gondolok reájuk.
Vissza