Közélet

Amit Te sem tudtál az Aliexpress-rendelésről

Egyre több motoralkatrész és -felszerelés elérhető a kínai online áruházban, ám a vámszabályok miatt gyakran többe kerül a leves, mint a hús. A szabályok szigorúak, de azért van egy kiskapu…

Többen érdeklődtetek, hogy pontosan milyen feltételekkel lehet vásárolni az ázsiai webáruházakból, ezért most egyben felelünk a leggyakoribb felvetésekre. A legtöbben arról kérdeztetek, mennyire biztonságos „látatlanban” vásárolni, és milyen egyéb költségekkel kell számolni a vámolás során. Kezdjük rögtön az elsővel: biztonságban van a pénzed?

Motoros felszerelések akciója – Részletek ITT!

1. Aliexpress, Gearbest és társai: Fizess bátran!

Több helyen – így például Alin is – csak zárolják a pénzt, míg meg nem érkezik a sértetlen áru, vagyis bármikor jelezheted, hogy nem kaptad meg, esetleg sérült volt, így máris kérheted, s meg is kapod a visszatérítést. A többi webáruház kapcsán ez nem mindig működik automatikusan, de a legtöbb helyen lehet PayPallal fizetni, ahol a szolgáltató segít az érdekeid érvényesítésében.

2. Vám, ÁFA és rejtett költségek?

A hazai szabályok szerint 22 eurós értékig nem kell sem ÁFA-t, sem vámot fizetni a rendelt termékek után, amiről egyebek mellett a NAV honlapján is találsz részletes tájékoztatót. 22 euró felett 27% ÁFA terheli a rendelésed, no meg a vámkezelés díja, ami 3-6000 forint. Tehát egyszerűen nem éri meg kintről vásárolni egy 30 ezer forintos alkatrészt, ha itthon

45-50 ezer forintba kerül (hiszen 30 000 Ft x 1,27 + 6000 Ft, azaz 44-45 ezer forint lesz a valós költséged). Csalóka tehát, hiszen hiába tűnik olcsónak az eredeti, 90-95 eurós ár, szemben a 45 ezerrel, ha a végén pont ugyanannyiba kerül. Egyébként pedig mi is arra biztatunk mindenkit, hogy inkább a hazai vállalkozásokat, kereskedőket támogassa vásárlásaival.

3. A 22 euró, ami valójában 37…

Azt azonban kevesen tudják, hogy van egy kiskapu: egyszerűen nem éri meg az államnak a 22 eurónál éppen csak drágább holmik vámolása, így – szintén a NAV előírása alapján – ezeket nem fogják vámolni, így fizetned sem kell. Hogy hol a határ a gyakorlatban? 68. § (5) alapján „A vámhatóság által kiszabott, illetve visszautalandó, jogcímenként

kis összegű, tíz eurónál kevesebb egyéb terhek összegét nem kell megfizetni, illetve visszafizetni.”

Tehát gyors fejszámolással kiderül, hogy tulajdonképpen a 37-38 euró alatti holmik csusszannak át a vámon plusz költség nélkül. Persze azt se feledd, hogy a vámérték alapja nem csupán az áru értéke, azaz amennyiért megveszed, hanem minden, a behozatallal kapcsolatos költség (pl. csomagolás, szállítás stb.). Ha a 20-40 eurós értéknél is jóval drágább alkatrészt vagy felszerelést néztél ki,

érdemes olyan forrást választani, ahol van európai raktár, mivel onnan egyéb költségek nélkül rendelheted meg a holmit, mivel az Unión belül nem kell ÁFA-t és vámot fizetned.

Hasonlóan jó megoldás, ha garantáltan vámmentes szállítást kérsz (mint például a GearBest EU Priority Line szolgáltatása), ez esetben úgy kezelik az árut, mintha uniós tagállamban vásároltad volna. Az ilyen szállítás felára általában 5-15 dollár között mozog, de drágább termékek esetén gyakran ingyenes, viszont a motoralkatrészben gazdag webáruházaknál (pl. Aliexpress) sajnos nem elérhető.

Jól néz ki, megtévesztően hasonlít egy profi kamerára, de ez persze csak a látszat… Ilyen átverésekbe is belefuthatsz, ha nem vagy elég óvatos. Mondjuk az is beszédes, hogy valaki elhiszi a 15 dolláros kameráról, hogy az valódi 4K

Utóbbi azért is előnyösebb, mert szemben a kínai raktárak 25-50 napos átfutásával Európából jellemzően 1-2 hét alatt megérkezik a rendelt áru, vagyis november végén is bátran megrendelheted a karácsonyi ajándékokat. Röviden tehát 37 euróig garantáltan nem lesznek plusz költségeid, vagyis a 11-12 ezer forintos tételek biztosan annyiba kerülnek majd, amennyit a honlapon láttál, és nem ér meglepetés, felette pedig az európai raktárak, illetve a spéci szállítási módok jelenthetnek megoldást.

Holt találok jó motorosholmikat?

Temérdek online áruház közül válogathatsz, mi jobbára a GearBestet használjuk – és ajánlunk -, innen rendben megérkeztek az áruk, illetve ha gond volt velük, a hiba jellegétől függően részben/egészben visszakaptuk a pénzünket. Sőt, egy alkalommal, mikor jeleztük az apró tervezési hibát, s annak megoldását, az eladó szó nélkül küldött egy nyolcezer forintos ajándékot nekünk, pedig az elromlott termék javítása összesen 2-300 forintunkba került.

A vásárlásra javasolt, kipróbált forrás legjobb, legfrissebb ajánlatait itt találod: Motoros holmik a GearBesten

Pulai László

Szólj hozzá!
Disqus Comments Loading...

Friss cikkek

Tavaszi szervizakció motorosoknak

A nagyszerviznél automatikusan ingyenes a szállítják a motort Budapest területén belül, vagyis elmennek a gépedért,…

57 perc |

Friss baleseti statisztika: kik az utak fekete bárányai?

Akad meglepetés bőven a 2023-as gyűjtésben...

1 nap |

Még soha nem volt ennyire egyszerű a láncápolás

Gyorstalpaló arról, hogy miként válaszd ki a motorod láncszettjét, és egy újdonság, ami nagyban meghosszabbíthatja…

2 nap |

Honda XL750 Transalp-teszt: szerelem második látásra

Erős érv a Transalp mellett, hogy könnyebb, erősebb és kedvezőbb árú a közvetlen kihívó V-Strom…

4 nap |

Folytatódott a hagyomány a Budapest Oldtimer Show-n

Idén immáron 19. alkalommal rendezték meg Budapesten az Oldtimer Show-t, ahol ezúttal is felvonultak az…

5 nap |

Olvasói: „ha átmész a záróvonalon, akkor sem tudod megelőzni a motort…”

Sajnos a fizika már csak ilyen: a motorok – felépítésükből fakadóan – gyorsabbak az autóknál.…

6 nap |